„Mali naukowcy w bibliotece”

Eksperymenty naukowe  z uczniami SP3 w Książnicy Stargardzkiej!

„TRÓJKA” oraz Książnica Stargardzka wspólnie świętowały swoje 70-lecie.
Z  tej okazji   uczniowie tzw. „ eksperymentującej” świetlicy SP3 przygotowani przez panią Izabelę Nowak we współpracy z panią Kamilą Zagułą zaprezentowali  w Książnicy Stargardzkiej projekt edukacyjny pt. „Mali naukowcy w bibliotece” . Do udziału w nim w piątek, 19. maja, zaproszono uczniów klas młodszych SP3 wraz z wychowawcami. W drugim spotkaniu, w sobotę, 27. maja, udział mogły wziąć wszystkie chętne dzieci wraz z rodzicami.  Oj, działo się, działo! Widzowie mogli obejrzeć różne formy działalności dzieci w świetlicy SP3 oraz poznać zasoby Książnicy Stargardzkiej. Odbył się pokaz prezentacji multimedialnej o wiosennych porządkach w ogrodzie zakończony happeningiem nawołującym do tego, aby ludzie nie spalali śmieci. Wyprodukowany został nieszkodliwy dym bez użycia ognia, a na jego tle uczniowie skandowali hasło: „Nie pal śmieci! Nie truj świata dorosłych i dzieci! Następnie piosenka z teledyskiem zaprowadziła wszystkich do prehistorycznego świata dinozaurów i do wyprodukowania dla tych ogromnych gadów z ogromnymi zębiskami równie ogromnej „pasty do zębów”. W dalszej kolejności  w sali teatralnej zgromadzeni goście mieli zaszczyt obejrzeć fragment przedstawienia pt. „Kopciuszek” i wziąć udział w eksperymentach pokazujących, jak można pomóc Kopciuszkowi oddzielić mak, a następnie pieprz od soli. Wszyscy mogli także obejrzeć  specjalnie przygotowaną w dziale dziecięco-młodzieżowym biblioteki  wystawę książek tematycznie związanych z prezentowanym projektem.
Dzięki udziałowi w tym wspólnym przedsięwzięciu dzieci poszerzyły swoją wiedzę o przyrodzie, ekologii, prehistorii i dinozaurach, ale także o dziecięcej literaturze czy źródłach zdobywania wiedzy, a co najważniejsze zostały zachęcone do jej pogłębienia i dalszych poszukiwań, zwłaszcza w książkach. Podczas spotkania zaprezentowano także książki napisane przez uczniów SP3 – – laureatów konkursu „Moja własna książka”. Dzieła małych twórców przez jakiś czas będą dostępne dla szerokiego grona czytelników Książnicy Stargardzkiej. Główną atrakcję imprezy stanowiły oczywiście eksperymenty naukowe, którymi  można było nie tylko zachwycać się podczas ich prezentacji, ale także wykonać je samodzielnie zgodnie z instruktażem prowadzonym przez uczniów-ekspertów.  Przybyłym dzieciom i  ich rodzicom ukazano więc także tym samym różne sposoby na ciekawe spędzanie czasu wolnego i możliwości rozwijania zainteresowań.
Na pamiątkę tego pełnego wrażeń spotkania każdy uczestnik otrzymał karnecik z kolorowanką oraz został naznaczony pieczęcią z dinozaurem. To była, jak stwierdziła jedna z mam „niezwykle pouczająca sobota”.

link :  Foto relacja ze spotkanie

 

 

 

Losowe zdjęcia

festyn-na-ulicy-magicznej-2017-792 image129 dscf6274 20170618_141920

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019