1920. Wojna idei

Okolicznościowa wystawa, którą można obejrzeć w Książnicy Stargardzkiej, zorganizowana została z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na ekspozycję składają się kopie plakatów propagandowych wypuszczanych przez obie zwaśnione strony.

W pierwszych dekadach XX w. plakaty propagandowe stanowiły istotne narzędzie agitacji. Nie inaczej było w 1920 roku. Od twórców plakatów oczekiwano nie tyle gwarancji poziomu artystycznego, co prostego i przekonującego przekazu, który będzie oddziaływał na szerokie rzesze ludzi, w tym niewykształconych, a nawet niepiśmiennych. Osiągano go poprzez bardzo sugestywne rysunki i hasła. Konflikt polsko-bolszewicki oprócz wymiaru militarnego zawierał w sobie elementy wojny psychologicznej. Wstępowanie do armii, podnoszenie na duchu, ale także straszenie bezwzględnym i okrutnym wrogiem, to wątki dominujące w pracach ówczesnych mistrzów propagandy. Dziś plakaty z wojny polsko-bolszewickiej są niezwykłym i cennym źródłem historycznym.

Na wystawie w Książnicy Stargardzkiej można obejrzeć kopie plakatów polskich i bolszewickich. Obie strony wykorzystywały w nich kreowany przez siebie obraz wroga. Bolszewik przedstawiany był jako potwór siejący spustoszenie, bezczeszczący świętości uznawane przez Naród Polski. Strach przed tą wręcz apokaliptyczną bestią był głównym motywem polskich plakatów. Strona bolszewicka odnosiła się do konfliktu klas, który szedł w parze z rewolucją, którą chciano rozszerzyć na Europę Zachodnią. Polski szlachcic ciemiężący chłopa. Armia bolszewicka zrzucająca kajdany ciemiężonego przez „polskiego pana”. Tak próbowano dotrzeć do ludzkich umysłów, zawalczyć o serca, a nawet o „rząd dusz”.

Wojnę na grafiki, która szła w parze z działaniami wojennymi w 1920 r. można obejrzeć od piątku 14.08.2020 w Książnicy Stargardzkiej. Ekspozycja potrwa do końca sierpnia.

link : Wspomnienie Józefa Drążkiewicza…..                                                                   

Losowe zdjęcia

dsc_0408 IMG_20181222_123406 2016-02-29-ts_-l1030657 20170618_122030

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019