NoweLove

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytaliśmy kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w ubiegłym roku Para Prezydencka zaprosiła nas do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. 

Z okazji ósmej rocznicy akcji wybór padł na osiem krótkich, klasycznych form literackich znanych wszystkim ze szkoły.

Tym razem podeszliśmy do tematu nowatorsko, zabraliśmy naszych czytelników na literacki spacer po Stargardzie i zachęcaliśmy do wspólnego czytania przechodniów. Naszą edycję ósmego Narodowego Czytania nazwaliśmy „NoweLove Czytanie Narodowe”.

Dla wszystkich uczestników wydarzenia przygotowaliśmy tarcze szkolne, które będą stanowiły piękną pamiątkę naszego spotkania z lekturami szkolnymi. Cały spacer utrzymany był zresztą w konwencji szkoły, takiej do jakiej chodziliśmy lub jaką znamy z literatury. Galowe stroje, wspominane  szkolne tarcze, zmienne obuwie, ściągi z piosenek, które śpiewaliśmy w czasie przechodzenia do kolejnego miejsca.

Nasze spotkania z nowelami przeprowadziliśmy przy:

– Książnicy Stargardzkiej, gdzie Krzysztof Szypowski przedstawił sylwetkę Bruna Schulza i zachęcił uczestników wydarzenia do czytania fragmentów opowiadania „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”;

– fontannie w Parku Chrobrego, gdzie Anna Puchała wyrywała do odpowiedzi z noweli Elizy Orzeszkowej „Dobra Pani”;

– Pomniku Jana Pawła II, gdzie Ilona Kowal skupiła się na  „Katarynce” Bolesława Prusa;

– sklepie mięsnym na ulicy Wyszyńskiego, gdzie Dyrektor Marcin Rumiński pochylił się nad tekstem Stefana Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”;

– banku na ul. Wyszyńskiego, gdzie Dyrektor Krzysztof Kopacki przypomniał sylwetkę pisarki i poetki Marii Konopnickiej oraz historię niezwykłej więzi między matką i synem opowiedzianej przez nią w noweli „Dym”;

– CH Rondo, gdzie Maria Gąssowska z pomocą przechodniów czytała „Sachem” Henryka Sienkiewicza;

– lodziarni na ul. Czarnieckiego, gdzie Andrzej Puławski omawiał opowiadanie „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego;

– Bramie Pyrzyckiej, gdzie Beata Śpiechowicz przy okazji lektury „Orki” Władysława Stanisława Reymonta, opowiedziała i pokazała, jak mogła wyglądać opisywana w noweli praca.

Wszyscy uczestnicy, czytający fragmenty lektur, otrzymali na pamiątkę egzemplarz czytanej nowelki z pamiątkowym stemplem Narodowego Czytania.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do przygotowanego przez nas czytania. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczne. Pan Prezydent Andrzej Duda, już w czasie Narodowego Czytania zapowiedział, że w roku 2020 będziemy wspólnie czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Losowe zdjęcia

Konkurs ortograficzny IMG_20200111_114706844 20170618_131336 20170618_132136

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019