Czachórski podany w Książnicy

W „Galerii Jednego Obrazu” w Książnicy Stargardzkiej nie lada gratka dla miłośników sztuki. Obraz wart 1 300 000 złotych autorstwa Władysława Maurycego Czachórskiego w interpretacji stargardzkiej malarki Jadwigi Kruży.

W Czytelni Głównej i Informatorium do końca kwietnia prezentowany jest obraz „Pierwsze róże”, który wyszedł spod pędzla Jadwigi Kruży. Malarka już po raz trzeci wystawia w Galerii Jednego Obrazu. Tym razem udostępniła własnoręcznie wykonaną reprodukcję dzieła XIX-wiecznego artysty, którego poziomem artystycznym stawia się na równi z takimi mistrzami jak Chełmoński czy Malczewski. Reprodukcję obrazu Jadwigi Kruży można też oglądać w centrum Stargardu, w ogólnodostępnej bramie wejściowej przy ulicy Mickiewicza 1B.

Jak podaje portal www.niezlasztuka.pl,  „przepis” na typowy obraz Czachórskiego jest bardzo prosty. „Wziąć jedną młodą i piękną kobietę ubraną w śliczne i bogate stroje, na jej twarz dodać trochę zadumy. Następnie całość oprószyć kwiatami i wrzucić to wszystko w bogate wnętrze pięknego domostwa. Zamieszać, a na koniec dodać szczyptę leniwego popołudnia. Voilà! Czachórskiego podano do stołu”.  To zamieszanie kolorami wyśmienicie oddała stargardzka malarka. Grubo nałożona farba olejna, gra światłem, a przede wszystkim koktajl barw. Mniejsza o detale. One nie są tak realistyczne jak u Czachórskiego. Artystka pod tym względem pozwala sobie na wiele, jednak pomimo to doskonale oddaje klimat i charakter pierwowzoru. Jest salon pełen wytwornych dekoracji, wnętrze emanuje leniwym ciepłem, a słodki aromat kwiatów i letnie słońce wprost wydostają się z ram. Jest też piękna, zadumana kobieta w jedwabnej sukni, jakby nieobecna, jakby na chwilę, jakby między światami jawy i snu. Jak napisała Danuta Miściukiewicz o kobietach Czachórskiego: „Nazywa się je „findesieclowymi Barbie”, z cudnymi, idealnymi produktami o twarzach nieskalanych myślą. Z drugiej strony Czachórski przedstawia ideał kobiety w epoce, w której żył – doskonałej, ułożonej, spokojnej, pozbawionej żądz”.

„Pierwsze róże” to najdrożej sprzedany obraz malarza. Uzyskano za niego cenę 1 300 000 złotych. Oryginał  powstał w 1891 roku, a jego stargardzka kopia w 2004. Być może reprodukcja Jadwigi Kruży nie jest bezcenna, lecz na pewno warta obejrzenia z bliska i wsłuchania się w melancholijny oddech dziewiętnastowiecznych muz. Artystka bez wątpienia bowiem uchwyciła tę ponadczasową efemeryczność pięknych kobiet.

 

Notka o Artystce.

Jadwiga Kruża, z  zawodu jest inżynierem melioracji wodnych. Po przyjeździe do Stargardu przez 15 lat pracowała Rejonowym Przedsiębiorstwie Melioracyjnym. Zmuszona przez chorobę do rezygnacji z zawodu, zaczęła realizować swoje wcześniejsze marzenia. Od przeszło dwudziestu lat maluje obrazy. Początkowo były to kopie uznanych mistrzów takich jak: Murillo, Cezanne, Ajwazowski, Vermeer czy inni klasycy malarstwa flamandzkiego. Spełnienie tego marzenia już wkrótce przekształciło się w prawdziwy nałóg. Artystka reprodukcje mistrzów przeplata z własnymi obrazami koni, martwej natury i scen rodzajowych. Odważnie sięga po intensywne kolory i trudne tematy. Chcąc wyrazić miłość do koni cytuje Ronalda Duncana „Gdzie na tym świecie człowiek może znaleźć takie szlachectwo bez dumy, przyjaźń bez zazdrości, czy piękno bez próżności? Gracja konia jest związana z siłą, a siła łagodnością jest tłumiona. Służy bez służalczości, walczy bez wrogości. Nikt nie dorównuje mu mocą, nikt nie jest tak szybki i tak cierpliwy”.

Przed sześcioma laty zdecydowała się pokazać swoje obrazy szerszej publiczności. W 2013 roku zostaje członkinią Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama” i od tego czasu aktywnie uczestniczy w wystawach:

– 2013 r. – Wystawa indywidualna w Restauracji „Sabat” w Stargardzie

– 2013 r. – Wystawa indywidualna pt. „Świat mojej wyobraźni” w SCK Stargard – Galeria Sala 108

– 2014 r. – Wystawa Zbiorowa Twórczości Członków SSMSP „BRAMA” w SCK i Bramie Wałowej

2014 r. – Wystawa indywidualna 27 obrazów w Restauracji Sabat w Stargardzie

– 2015 r. – Wystawa Zbiorowa Twórczości Członków SSMSP „BRAMA” w SCK i Bramie Wałowej

– 2015 r. – Wystawa indywidualna w Bramie Wałowej pt. „Moje malarstwo w latach 1997-2015”

– 2015 r. – Wystawa indywidualna w „Galerii Jednego Obrazu” w Książnicy Stargardzkiej

– 2015 r. – Wystawa indywidualna w Filii nr 1 Książnicy Stargardzkiej

– 2016 r. – Wystawa Zbiorowa Twórczości Członków SSMSP „BRAMA” w SCK i Bramie Wałowej

– 2017 r. – Wystawa Zbiorowa Twórczości Członków SSMSP „BRAMA” w SCK i Bramie Wałowej

– 2017 r. – marzec – kwiecień – Wystawa indywidualna w „Galerii Jednego Obrazu” w Książnicy Stargardzkiej

– 2017 r. – marzec – Wystawa zbiorowa „Via Crucis Stargardia” – druga edycja, ekspozycja objazdowa

– 2017 r. – kwiecień – Wystawa indywidualna w SCK Stargard – Galeria Sala 108  pt. „Obrazy z koniem w tle od Nerona po czasy współczesne”

– 2017 r. – lipiec – sierpień – Wystawa indywidualna w Mühlentor w Bernau k. Berlina pt. „Obrazy z koniem w tle od Nerona po czasy współczesne”

2018 r. – Wystawa zbiorowa z okazji Art-Festiwal – plener przed Bramą Wałową

2018 r. – „Wolna sztuka” – plener przed Bramą Wałową

2018 r. – Wystawa w galerii sztuki im. Jerzego Wąsiewicza w holu starostwa

2019 r. – Wystawa w nowo powstałej „Galerii w Urzędzie”, która mieści się w Urzędzie Miasta i Gminy Ińsko

2019 r. – Wystawa indywidualna „Strefa Sztuki” w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie

2019 r. – marzec – kwiecień – Wystawa indywidualna w „Galerii Jednego Obrazu” w Książnicy Stargardzkiej

2019 r. – kwiecień – czerwiec – Wystawa indywidualna „Strefa Sztuki” w MDK Stargard.

Losowe zdjęcia

dsc00025 festyn-na-ulicy-magicznej-2017-13 20170618_112249 dsc00826

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019