Do Kryształowej Maski tylko jeden mały krok…

W minionym tygodniu już po raz VI odbył się Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny „Kryształowa Maska”, którego organizatorem jest Książnica Stargardzka, a nagrodą  przechodnią jest statuetka w postaci kryształowej maski zatopionej w bryle szkła, wykonanej w technice 3 D, która na własność pozostanie w przedszkolu, które trzykrotnie zwycięży w tym Przeglądzie.

 

W tym roku, w konkursowych szrankach stanęło 9 przedszkoli, wśród których znalazły się wszystkie przedszkola publiczne oraz trzy niepubliczne.

Przedszkole Miejskie nr 1 – grupa „Niezapominajki”

(opiekunowie: Anna Daszkiewicz, Aneta Brach, Danuta Tomczyk, Jolanta Rybicka)

Przedszkole Miejskie nr 2 – grupa „Mali Artyści”

(opiekunowie: Joanna Tomaszewska, Dorota Sukniewicz, Agnieszka Góralczyk)

Przedszkole Miejskie nr 3 – grupa „Zerówiaki”

(opiekunowie: Anna Wręczycka, Małgorzata Widoniak)

Przedszkole Miejskie nr 4 – grupa „Żabki”

(prowadzące: Marcela Zarębska, Barbara Polakowska)

Przedszkole Miejskie nr 5 – grupa „Krasnoludki”

(prowadząca: Joanna Urban)

Przedszkole Miejskie nr 6 – grupa „Promyczki”

(prowadząca: Edyta Goliszewska)

Niepubliczne Przedszkole „ Smerfuś” – grupa „Smerfusie”

(prowadząca: Paulina Panek)

Niepubliczne Przedszkole „ Uśmiech” – grupa „Słoneczka”

(prowadząca: Tatiana Kołoda)

Niepubliczne Przedszkole „Stumilowy Las” – grupa „Tygryski”

(prowadząca: Kinga Żbik)

 

Ze względu na ilość zgłoszeń przegląd odbył się w dniach 25 – 26 marca br., natomiast uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w piątek 27 marca. Warto podkreślić, że rozstrzygnięcie odbyło się w dniu, na który przypada Międzynarodowy Dzień Teatru, co dodatkowo uświetniło Przegląd.

 

 O otwarcie konkursu w pierwszym, jak i w drugim dniu poproszony został Dyrektor Książnicy – Krzysztof Kopacki. Prowadzącymi były: panie Ewa Pływaczyk, Katarzyna Orzechowska oraz Anna Korosteńska. Skład Jury wyglądał następująco:

  • Przewodniczący: Grzegorz Lipko – pedagog, polonista, współtwórca Przeglądu Teatralnego dla szkół gimnazjalnych „Zaczarowana Dorożka”

  • Członkini: Maria Gąssowska – pedagog, kierownik działu Dziecięco – Młodzieżowego Książnicy Stargardzkiej

  • Członkini: Małgorzata Janowicz – kulturoznawca, kierownik Wypożyczalni Głównej  Książnicy Stargardzkiej

Swą obecnością zaszczycili uczestników i gości przedstawiciele Urzędu Miejskiego: Pan Bronisław Stefanowicz – Naczelnik Wydziału Edukacji, Pani Małgorzata Wójcik – Bąk – Kierownik Referatu ds. Kultury, Sportu i Budżetu Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki oraz Zdzisław Wilk – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Oficjalnymi sponsorami Przeglądu byli: Urząd Miejski Stargardu Szczecińskiego, Tomasz Szymczak MINI KOSZYKÓWKA, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Stargardzie oraz Książnica Stargardzka.

 

Pierwszego dnia tj. 25 marca wystąpiło 5 przedszkoli.

Jako pierwsze zaprezentowało się Przedszkole Miejskie nr 1 w przedstawieniu pt. „Przygoda niegrzecznej żabki”.  Na tle kolorowej scenografii przedstawiającej łąkę, dzieci przebrane w kostiumy żabek, bocianów, pszczółki, zajączka i motylka przedstawiły przygody małej żabki, która nie słuchała mamy, a która w końcu zmądrzała i to za sprawą wielu przyjaciół. Przedstawienie było dynamiczne i rozśpiewane, a dzieci pięknie poruszały się na scenie.

Drugie w kolejności było Przedszkole Miejskie nr 6 z przedstawieniem pt.: „O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”. Tym razem wróbelka Elemelka i jego ptasią rodzinkę uratowały dzieci ze szkoły, które codziennie przynosiły okruszki chleba. W tym przedstawieniu wykorzystana została muzyka poważna, do której odtwórczyni głównej roli pięknie tańczyła.

Kolejną grupą było Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”, które przedstawiło baśniowe przygody „Aladyna”. W tym przedstawieniu wykorzystana została technika teatru cieni, a dzieci brawurowo odegrały swoje role – prawdziwe kreacje aktorskie stworzyli tu Czarownik oraz Aladyn. Zachwyciły kostiumy, które wyglądały rodem wyjęte z baśni, a muzyka stylizowana była na muzykę wschodu. Na zakończenie cała grupa zaśpiewała piosenkę o marzeniach i o tym, że warto otwierać drzwi, za którymi czeka na nas szczęście.

Przedszkole Miejskie nr 2 wystąpiło z przedstawieniem pt.: „W gospodzie u Pana Trzmiela – czyli dlaczego warto mieć przyjaciela”. Tym razem przenieśliśmy się na leśną polankę. Dzieci przebrane za leśne zwierzęta: jeża, wiewiórkę, srokę, trzmiela i pszczółki pomagały krasnoludkom, które szukając miodu, nie zawsze wiedziały, jak poradzić sobie z przeszkodami. Ale od czego w końcu są przyjaciele!

Pierwszy dzień konkursowych zmagań zakończyło Przedszkole Miejskie nr 4 przedstawieniem pt.: „Siedem koźlątek”. Widzów bardzo poruszyła historia koźlątek, które mimo próśb mamy kozy wpuściły do swojego domku wilka. Wilk był bowiem bardzo przebiegły dzięki czemu udało mu się wejść do domu, ale czy postąpiły dobrze? Ta poruszające historia przestawiona została bardzo sugestywnie, a jej prosta forma i jasne przesłanie zapewne na długo zapadną dzieciom w pamięć.

Drugiego dnia Przeglądu tj. 26 marca wystąpiły 4 przedszkola.

Jako pierwsze tego dnia zaprezentowało się Niepubliczne Przedszkole „Stumilowy Las”, ze znaną i lubianą bajką o „Kopciuszku”. Aktorami byli najmłodsi uczestnicy przeglądu, a mianowicie 3 – 4 latki. Dzieci bardzo wdzięcznie grały swoje role, z ogromnym przejęciem i choć czasami nie potrafiły poprawnie wypowiedzieć swoich kwestii, potrafiły bardzo wczuć się w odgrywane przez siebie postacie.

Drugim w kolejności było Niepubliczne Przedszkole „Smerfuś”, z przedstawieniem pt.: „Smerfolandia”. Były to perypetie smerfów, które jak zwykle podczas swoich zajęć i zabaw powinny uważać na czyhające na nich niebezpieczeństwo czyli Gargamela i jego kota Klakiera. Dzieci miały ładne, charakterystyczne kostiumy i z radością śpiewały smerfną piosenkę.

Jako trzecie wystąpiło przedszkole Miejskie nr 3, przedstawiając „Malutką iskierkę”. Było to bardzo pouczające przedstawienie. Pozostawiona przez dzieci butelka spowodowała pożar w lesie. Dziewczynka w kostiumie małej iskierki pięknie poruszała się na scenie, symbolizując rozprzestrzeniający się ogień. Bardzo pomysłowo rozwiązano tu ruch sceniczny wiatru, a zwłaszcza wody, którą grały dwie dziewczynki płynnie poruszające błękitnym materiałem. Wszystko skończyło się szczęśliwie dzięki wzorowej postawie dzielnego strażaka. W przedstawieniu istotne było przesłanie, a mianowicie to, jak ważna jest czystość i ekologia w lesie.

Przedszkole Miejskie nr 5 przedstawiło legendę pt.: „Złota kaczka”. Widzowie przenieśli się do dawnej Warszawy. Na scenie zobaczyć można było kamieniczki, lochy zamku, spotkać mieszkańców dawnej Warszawy: majstrów, krawców, jubilera, karczmarza czy żebraka. Aktorzy wystąpili w kostiumach stylizowanych na stroje z epoki, podobny charakter miała również muzyka, towarzysząca przygodom Lutka. Przedstawienie miała na celu ukazanie starej prawdy, że pieniądze nie dają szczęścia, zwłaszcza wtedy, gdy nie można się nimi z nikim podzielić.

Wszystkie przedstawienia odegrane podczas dwóch dni dostarczyły widzom wielu niezapomnianych wrażeń, co było widoczne po reakcji zgromadzonej publiczności. Dzięki młodym aktorom, można było ponownie przenieść się w świat fantazji, baśni i wyobraźni.

W piątek 27.03. o godzinie 10:00 wszystkie Przedszkola zaproszone zostały do Sali Teatralnej na ogłoszenie wyników i poznanie zwycięzcy Przeglądu, ale za nim to nastąpiło na dzieci i gości czekała wspaniała niespodzianka. Tym razem to dzieci były widzami i obejrzały scenki teatralne przygotowane przez pracowników Książnicy Stargardzkiej. Ponieważ w tym dniu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Teatru, teatralna Fantazja w osobie Pani Anny Korosteńskiej zaprosiła wszystkich zgromadzonych na chwilę zapomnienia z teatralnym „co nie co”.

Jako pierwsza na scenie przedstawiona została inscenizacja wiersza „Paweł i Gaweł”. W rolach głównych wystąpili: Dyrektor Książnicy Stargardzkiej oraz stażysta z Działu Multimedialnego – Adam Górak. Nie zabrakło zaskakujących momentów oraz wartkich akcji, które wywołały wśród publiczności salwy śmiechu.

Niezapomnianą i niezrównaną kreację aktorską stworzyła Pani Ewa Pływaczyk, wcielając się w rolę „Małpy w kąpieli”. Widownia wprost pękała ze śmiechu podczas figli małpy w małej wannie.

Horrorem okazała się przygoda Jacusia, którego przekonywująco odegrał Dyrektor Książnicy. Przedstawienie niosło przesłanie, że każdy z nas powinien dbać szczególnie o własne uzębienie. 

VI Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny „Kryształowa Maska” charakteryzował się wysokim poziomem prezentowanych przedstawień.

Przy ocenie Jury brało pod uwagę ogólny wyraz artystyczny przedstawień, grę aktorską, ruch sceniczny, wykorzystanie i funkcjonalność dekoracji, kostiumów i rekwizytów.

Na uwagę zasługuje poszukiwanie różnorodnych tekstów, nie tylko klasycznych bajek, ale historii nowych – mało znanych, zawierających ważne przesłania społeczne, moralne, ekologiczne.

Cieszy również stosowanie różnorodnych środków wyrazu scenicznego np. zastosowanie teatru cieni, umiejętne wykorzystanie muzyki, tańca, efektów dźwiękowych i rekwizytów.

Podkreślić należy również dobre przygotowanie dzieci pod względem aktorskim (mimika, gesty, długie kwestie).

Jury docenia i podkreśla ogromny wysiłek i pracę nauczycieli i opiekunów w przygotowaniu dekoracji i kostiumów, dzięki czemu przedstawienia były barwne i wesołe przez co pozwoliły widowni przenieść się w świat prezentowanych opowieści.

Przewodniczący Jury dziękuje organizatorom przeglądu – Panu Dyrektorowi i pracownikom Książnicy Stargardzkiej za wysoki poziom przygotowania i świetne prowadzenie Przeglądu i stworzenie niezapomnianej atmosfery, dobrej zabawy uświetniającej Międzynarodowy Dzień Teatru.

Jury dziękuje również fundatorom nagród: Urzędowi Miejskiemu w Stargardzie, Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Stargardzie oraz Akademii Basket Team Pana Tomasza Szymczaka.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

I MIEJSCE:

Główna Nagroda „Kryształowa Maska” – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech” – zespół teatralny „Słoneczka” za przedstawienie pt. „Aladyn”

RÓWNORZĘDNE WYRÓŻNIENIA:

I wyróżnienie – Przedszkole Miejskie nr 4 – zespół teatralny „Żabki” za spektakl „Siedem koźlątek”

II wyróżnienie – Przedszkole Miejskie nr 1  – zespół „Niezapominajki” za spektakl „Przygoda niegrzecznej żabki”

III wyróżnienie – Niepubliczne Przedszkole „Stumilowy Las” – zespół „Tygryski” za przedstawienie pt. „Kopciuszek”. (podkreślić należy, że w przedstawieniu tym wystąpili najmłodsi uczestnicy Przeglądu 3 – 4 latki)

Nagrody i dyplomy za indywidualne kreacje aktorskie: (w kolejności przedstawień)

z PM nr 1 :

 – Emilia Sikorska – MAMA ŻABKA,

 – Iwona Żychlińska – MAŁA ŻABKA,

z PM nr 6 :

 – Natasza Prebendowska – WRÓBELEK ELEMELEK,

 – Eryk Kucharski – WIERCIPIĘCIK,

z NP. „UŚMIECH”:

 – Antoni Stanisławski – ALADYN,

– Łucja Jakubiak – MATKA,

– Jan Przysiwek – CZAROWNIK,

z PM nr 2:

– Eliza Borek – DRZEWO Z ŻÓŁTYMI KWIATAMI,

– Łucja Zofińska – KRASNOLUDKA,

z PM nr 4:

– Beniamin Rozbiegalski – WILK,

– Aleksandra Szmit – MAMA KOZA,

z NP „Stumilowy Las”:

– Maja Pierożek – KOPCIUSZEK,

– Julia Drozda – MACOCHA,

– Szymon Załucki – DOBOSZ,

z NP „Smerfuś”:

– Antonina Szłapka – LALUŚ,

– Aleks Hope – OSIŁEK,

– Filip Frymarkiewicz – ŁASUCH,

z PM nr 3:

– Amelia Masłowska – ISKIERKA,

– Sandra Błaszak – SOSENKA,

– Łukasz Jagiełło – STRAŻAK,

z PM nr 5:

– Damian Lalik – NARRATOR,

– Oskar Zwolak – GOSPODARZ,

Nagrodę dodatkową w postaci karnetów na zajęcia MINI KOSZYKÓWKI w Akademii Basket Team otrzymują wszyscy członkowie zespołu „Słoneczka” z NP „Uśmiech”:

Antoni Stanisławski, Dalia Kurczewska, Olivier Gołda, Łucja Jakubiak, Miłosz Borkowski, Maciej Molik, Jan Przysiwek, Emilia Król, Hanna Bacia, Maja Macioch, Zuzanna Filocha.

Ponadto Jury postanowiło uhonorować Nagrodą Specjalną grupę „Zerówiaki” z PM nr 3, za przedstawienie pt. „Malutka Iskierka”, w którym doceniło ruch sceniczny i mądre przesłanie.

Jury uważa za bardzo cenne organizowanie takiego przeglądu i ma nadzieję, że przedszkola  nadal będą w nim uczestniczyły. Jury podkreśliło również świetną organizację, wesołą oraz dowcipną atmosferę w czasie przeglądu.

Należy podkreślić, iż Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech” już po raz drugi sięgnęło po zwycięskie trofeum w tym Przeglądzie, więc od zdobycia Kryształowej Maski na własność dzieli je już tylko jeden mały krok…

 

Info-Wiadomości: Kryształowa Maska 2015 r.

tv.rii.

Losowe zdjęcia

img_7806 dsc_0353 20170618_164103 dsc_0625

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019