Festyn na Ulicy Magicznej 2019

W niedzielę 16 czerwca, zgodnie z tradycją spotkaliśmy się na Ulicy Magicznej.

Festyn w tym roku odbył się w naszym mieście po raz osiemnasty. Od 2002 roku bibliotekarze Książnicy Stargardzkiej spotykają się z mieszkańcami miasta, promują czytelnictwo i odczarowują wizerunek biblioteki, jako miejsca nudnego, spokojnego i cichego.

Na tegorocznym festynie nie zabrakło lubianych przez wszystkie dzieci atrakcji przygotowanych przez bibliotekarzy i wystawców. Bibliotekarki z Działu Dziecięco – Młodzieżowego przygotowały wspaniały plac gier i zabaw przy Gloriecie, w którym królowała dobra zabawa w nierozerwalnym duecie z nauką, a wspaniałe nagrody przyciągały tłumy maluchów do uczestnictwa w konkursach. Na „Patelni” powstała też największa, autorska wizja Stargardu, rysowana przez uczestników zabawy.

Obok bibliotekarek pojawił się uwielbiany przez maluchy „skakaniec”, konne przejażdżki i psy – specjaliści od dogoterapii. Przy scenie dzieciaki szalały z bańkami mydlanymi i w zabawach sensorycznych przygotowanych przez Oddział KTA Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Stargardzie. W kilku miejscach zainstalowały się też „dziecięce salony piękności” ze stanowiskami do zaplatania we włosy kolorowych pasemek i malowaniem dziecięcych buziek.

Nie zapomnieliśmy też o naszych dorosłych czytelnikach, dla których nad Bramą Świętojańską zorganizowaliśmy stoisko wymiany książek i płyt. Wybrane wydawnictwo można było dostać za inne, przyniesione z domu lub odgadując literacką bądź muzyczną zagadkę. Dla zmęczonych lub ciekawych swoich najnowszych nabytków, przygotowaliśmy czytelnię na leżakach, gdzie odpoczywającym przygrywali na gitarze zaprzyjaźnieni z biblioteką harcerze.

Przy scenie, jak nakazuje kilkuletnia już tradycja rozgościł się Zaułek Ukraiński przygotowany przez Związek Ukraińców w Polsce Koło w Stargardzie. Na tym stoisku zawsze goszczą specjały kuchni ukraińskiej i związane z ukraińską tradycją ikony, krzyżykowe wyszywanki i inne elementy ukraińskiej sztuki ludowej.

Stargardzkie Koło Związku Ukraińców w Polsce, w ramach projektu „Ukraińska Kultura w Stargardzie 2019” zaprosiło też gwiazdę Festynu na Ulicy Magicznej, zespół Galicia Folk Band z Lwowa. Piątka muzyków, tworzących zespół, zaprezentowała stargardzianom dumki i współczesne ukraińskie piosenki ze swojego repertuaru. Widzowie, dzięki tej wizycie mogli zapoznać się z cząstką tradycji ukraińskich, nie tylko podziwiając piękną muzykę, ale również nawiązujące do tradycji stroje członków zespołu i poznając brzmienie tradycyjnego i charakterystycznego dla ukraińskiej muzyki ludowej instrumentu – bandury.

Przed występem gwiazdy festynu, na scenie zaprezentowały się rozśpiewane i roztańczone przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi „Bajkowy Zakątek” i Niepublicznego Przedszkola Montessori „Na Zielonym Wzgórzu”. Głosami oczarowały widownię wokalistki z Pracowni Muzycznej „One Step” i Grupy De Facto z SCK. Wystąpiło też czworo solistów z Młodzieżowego Domu Kultury. Ławki Teatru Letniego zapełniły się, kiedy na scenę wkroczyły tańczące dzieci ze Szkoły baletowej LISA i tancerze ze Szkoły Tańca ALFA – ASTRA. Zabawne, słowno – muzyczne przedstawienie na motywach wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”, brawurowo zagrali młodzi artyści Teatru Galimatias z Podstawowej Szkoły Specjalnej.

Na tegorocznym festynie prezentowały się również stargardzkie organizacje pozarządowe. Monika Wiśniewska ze Stargardzkiego Klubu Morsów MIEDWIANIE poprowadziła ze sceny ZUMBĘ. Do dynamicznych wygibasów chętnie przyłączały się dzieci, ale ZUMBA porwała nie tylko maluchy.

Tegoroczny Festyn na Ulicy Magicznej zaskakiwał wielością wystawców i wydarzeń. Stoiska artystów, rękodzielników, kolekcjonerów i organizacji pozarządowych rozciągały się od Bramy Pyrzyckiej, przez całą Aleję Słowiczą, aż po Gloriettę.

Jest to jedyne tak duże przedsięwzięcie organizowane przez bibliotekarzy, w skali całego kraju.

Jeszcze wspominamy niedzielne wydarzenie, ale już zaczynamy planować przyszłoroczne spotkanie na Magicznej. Będzie jeszcze więcej atrakcji i jeszcze większy rozmach niż w tym roku.

O przygotowanym przez nas wydarzeniu napisały Stargardzkie Media: 

e-stargard

stargardzka.pl

stargard.naszemiasto.pl

Stargard nasze miasto 

 

Losowe zdjęcia

2017-06-18-ts_-img_2007 OLYMPUS DIGITAL CAMERA Międzynarodowy Dzień Kota w Książnicy (33) dscf0737

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019