Fotograficzna podróż w czasie

Fotografia to najważniejsze obok słowa narzędzie dokumentujące świat we wszystkich jego aspektach. Właśnie fotografiom, które trafiły do ukazującej się w czasach PRL-u „Miesięcznej Kroniki Fotograficznej”, poświęcony został 12. odcinek serii „Skarby Książnicy Stargardzkiej”. Premiera w internecie, jak zwykle, w pierwszy wtorek miesiąca – 5 marca o 12.00.

Książnica Stargardzka w swoich zbiorach posiada pokaźną ilość zdjęć wykonanych na Pomorzu Zachodnim w ciągu kilku ostatnich dekad. Zdecydowana większość fotografii pochodzi z „Miesięcznej Kroniki Fotograficznej” wydawanej przez prawie cały okres trwania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wydawnictwo posiadało charakter ogólnopolski poprzez odrębne wydania w każdym z 49 województw. Zdjęcia przedstawiały najważniejsze wydarzenia regionu z zakresu: kultury, oświaty, służby zdrowia, turystyki, polityki, a przede wszystkim gospodarki. Oczywiście wszystko było niezwykle poprawne ideowo i światopoglądowo. Mimo to zdjęcia te są cenną ilustracją 2. połowy XX wieku w Stargardzie i w miejscowościach tworzących dzisiejszy powiatu stargardzki.

Niegdyś w naszym mieście funkcjonowało wiele zakładów, po których do dziś pozostała zarówno infrastruktura jak i pamięć mieszkańców. Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, Odlewnia Aluminium w Stargardzie (oddział Szczecińskiej Fabryki Mechanizmów Samochodowych „POLMO”), Zakład Przemysłu Dziewiarskiego „Luxpol”. Były one chlubą miasta i tworzyły miejsca pracy dla tysięcy osób. Przedstawione w filmie fotografie to zaledwie wyrywek, dzięki któremu możemy przenieść się do czasów świetności tych zakładów.

Premiera 12. odcinka „Skarbów Książnicy Stargardzkiej” na profilach Książnicy Stargardzkiej na  YouTubie i Facebooku – wtorek (5 marca), godzina 12.00.

Zachęcamy też gorąco wszystkich do odwiedzenia Książnicy Stargardzkiej i obejrzenia „na żywo” fotografii tworzących „Miesięczną Kronikę Fotograficzną” naszego regionu.

Losowe zdjęcia

dsc_0576 wystawa Jan Brzechwa w świecie Mandali (11) 20170618_100645 20170618_173725

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019