Łukasz Orbitowski w Dyskusyjnym Klubie Książki

 

Groza a rzeczywistość 

Łukasz Orbitowski to pisarz i publicysta znany głównie fanom literatury grozy oraz fantastyki, laureat Paszportu „Polityki”. Jeszcze w październiku będziemy mogli spotkać się z tym autorem w Książnicy Stargardzkiej.

Orbitowski, rocznik 1977, urodził się 26 października w Krakowie . Dwa dni po urodzinach, 28 października będziemy mogli o godzinie 16:00 spotkać się z pisarzem w Czytelni Głównej i Informatorium Książnicy Stargardzkiej.

 

Jeszcze w czasie studiów  na wydziale filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zadebiutował zbiorem opowiadań „Złe Wybrzeża”. Pierwszym debiutem z gatunku fantastyki było opowiadanie „Diabeł na Jabol Hill”, które ukazało się w 2001 roku w miesięczniku „Science Fiction”. Później publikował opowiadania w czasopismach „Nowa Fantastyka”, „Sfera” i „Ubik”.

12 stycznia 1016 roku odebrał Paszport Polityki 2015 za powieść „Inna dusza”. Jest jednym z najważniejszych autorów powieści grozy, twórcą zbiorów opowiadań i powieści, między innymi „Horror Show!”, „Święty Wrocław” i „Widma”.

Łukasz Orbitowski przeszedł długą drogę od pisarza publikującego w niszowych pismach o profilu science fiction do autora literatury łączącej miejski realizm z popkulturową grozą. Sam siebie Łukasz Orbitowski uważa za autora powieści obyczajowych. Podczas spotkania w Książnicy Stargardzkiej będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat pracy i inspiracji  autora powieści: „Exodus”, „Wigilijne psy i inne opowieści”, „Inna dusza” (nominowana do Nagrody Literackiej Nike), „Szczęśliwa ziemia”(nominacja do nagrody im. J. Zajdla), „Tracę ciepło” oraz „Kult”. Wszystkie te książki znajdują się w księgozbiorze Książnicy Stargardzkiej.

Warto dodać, że Łukasz Orbitowski jest scenarzystą filmu „Hardkor 44” w reżyserii Tomasza Bagińskiego, a także autorem cyklu bajek o kotach. Jako recenzent i felietonista współpracował między innymi z „Nową Fantastyką”, „Przekrojem”, „Lampą”, „Mówią wieki” i „Gazetą Wyborczą”.

 

Losowe zdjęcia

roman-mucha-x3-2004 festyn-na-ulicy-magicznej-2017-319 wystawa Jan Brzechwa w świecie Mandali (22) 20170618_112154

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019