Narodowe Czytanie

 

NARODOWE CZYTANIE  „PRZEDWIOŚNIA” ST. ŻEROMSKIEGO
 
8 WRZEŚNIA 2018 r. godz. 11.00
CZYTELNIA GŁÓWNA I INFORMATORIUM
KSIĄŻNICA STARGARDZKA

 

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Jak powiedział Prezydent Andrzej Duda, lektura tej książki będzie najlepszą formą uczczenia jubileuszu. Ponadto przesłanie Żeromskiego wzbogaci program obchodów i wydarzeń  o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji: z 1929 r  w reżyserii Henryka Szarego i z roku 2001 . Najbardziej znaną jest ta ostatnia w reżyserii Filipa Bajona. Szczególną uwagę zwraca w nim  gwiazdorska obsada i rozmach produkcji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjonowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się  czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Para Prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Lekturą  w roku następnym było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

W zamyśle inicjatorów Narodowego Czytania było propagowanie polskiej literatury,  popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienia poczucia wspólnej tożsamości. Co roku we wrześniu odbywa się publiczne odczytywanie obszernych fragmentów dzieł nie tylko w bibliotekach, również w środkach masowego przekazu. Można je było usłyszeć na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach i domach kultury. W wydarzeniu chętnie biorą udział politycy, włodarze miast, aktorzy , dziennikarze i wszyscy inni, którym zależy  na krzewieniu języka polskiego i kochają polską literaturę.

Książnica Stargardzka, jak co roku bierze udział w Narodowym Czytaniu, w tym roku zapraszamy wszystkich chętnych dn. 08 września na godz. 11.00 do Czytelni Głównej i Informatorium.

 

Losowe zdjęcia

2017-06-18-ts_-img_1699 2017-06-18-ts_-img_1812 20170618_132231 dscf0788

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019