NAZNACZONE

Po wakacyjnej przerwie do sieci wraca program informacyjny w formie serialu o zbiorach jednej z największych bibliotek w województwie zachodniopomorskim pt. Skarby Książnicy Stargardzkiej. Jego szósta odsłona zostanie opublikowana tradycyjnie w pierwszy wtorek miesiąca tj. 4 września o godz. 12:00 na facebookowym profilu Książnicy i kanale You Tube.

 

Tym razem widzowie będą mogli dowiedzieć się jakie stargardzka biblioteka posiada proweniencje, czyli znaki własności np.: pieczątki, dedykacje, sygnatury, ekslibrisy, naklejki grzbietowe a nawet notatki na marginesach czy na okładce. Takie „ślady” można znaleźć nie tylko na książkach ale i na innych zbiorach. Często bywa tak, że znak proweniencji znacznie podnosi wartość danej książki.
W zbiorach Książnicy Stargardzkiej znajdują się proweniencje stargardzkie, pomorskie oraz polskie. Do najciekawszych należą: pieczątka stargardzkiego obozu jenieckiego STALAG II D czy ekslibris Jana Gębicy – polonisty prowadzącego tajne nauczanie w czasie II wojny światowej.
O tych proweniencjach i nie tylko, internauci będą mogli dowiedzieć się więcej już w najbliższy wtorek.

 

Autor zdjęć: Sławomir Alex
Il. n 1: Pieczątka i adnotacja stargardzkiego obozu jenieckiego STALAG II D.
Il. nr 2: Ekslibris Jana Gębicy – polonisty prowadzącego tajne nauczanie w czasie II wojny światowej.

 

 

 

 

 

Losowe zdjęcia

dsc00297 dsc00325 2016-02-29-ts_-l1030882 20170618_110318

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019