PO SĄSIEDZKU PRZY OKRĄGŁYM STOLE

Bardzo oryginalnym akcentem zakończyły się w Stargardzie obchody kolejnej edycji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Przypomnijmy, że imprezy w ramach tegorocznych obchodów ZDD odbywały się od sierpnia do października w licznych miejscach naszego województwa, a jego przewodnie hasło „SĄSIEDZTWO” było rozumiane jako zachęta do poszukiwania przez organizatorów podobieństw i różnic w losach społeczności i dziedzictwa kulturowego, zarówno przez nie wykreowanego w wiekach minionych, jak i przywiezionego tutaj przez osadników po 1945 roku.

Książnica Stargardzka z tej okazji przygotowała niezwykle interesujące spotkanie z mieszkańcami Stargardu, których rodzinne korzenie, bądź osobiste pochodzenie, związane jest z innymi krajami.

Dyrektor Książnicy Krzysztof Kopacki witając stargardzian pochodzących z Niemiec, Ukrainy, Litwy, Szwecji, Włoch, Serbii, Kurdystanu, Jordanii i Iranu mówił m.in. „Takiego spotkania jeszcze nigdy nie było w 70. letniej historii Książnicy Stargardzkiej, na którym mamy okazję spotkać się z naszymi sąsiadami, stargardzianami, których życiowe losy, rodzinne lub też inne, sprowadziły do Stargardu z różnych stron świata”.  Prowadzące spotkanie panie: Beata Śpiechowicz i Anna Puchała w umiejętny sposób nakłaniały gości do wspomnień, zwierzeń, opowiadania o zwyczajach z krajów ich pochodzenia i które pielęgnują mieszkając w Polsce. Nie obeszło się bez prezentacji oryginalnych pamiątek, ciekawostek, charakterystycznych elementów odzieży, prezentacji kulinarnych i nawet ćwiczeń językowych – a wszystko to przy dużym, okrągłym stole będącym symbolem porozumienia, na którym królowało przygotowane przez organizatorów ciasto drożdżowe. I o tym porozumieniu, o realizowaniu wspólnych celów w naszej stargardzkiej „małej ojczyźnie”, będącej częścią wielkiej polskiej wspólnoty, mówiły zaproszone na to spotkanie: starosta Iwona Wiśniewska i wiceprezydent Ewa Sowa. Inni goście przyglądający się tej oryginalnej, sąsiedzkiej debacie mieli do przybyłych wiele pytań, na które starano się dawać wyczerpujące odpowiedzi. Po ponad dwóch godzinach tego niezwykłego spotkania, na jego finał bibliotekarze przygotowali premierę 10 nowych kart z przepisami do wydanej w ubiegłym roku „Książki kucharskiej Ziemi Stargardzkiej”, które wszyscy zainteresowani mogą otrzymać bezpłatnie w Czytelni Głównej i Informatorium Książnicy.

Rok 2018 jest przenikniony duchem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Budowanie wspólnej tożsamości, to także pamięć o korzeniach, patriotyzmie i walce o niepodległość naszego kraju przechowywana w rodzinnych archiwach i przekazywana kolejnym pokoleniom. To także losy Stargardu i ludzi pochodzących również z różnych stron świata. Nasz region charakteryzuje się wyjątkową specyfiką, wynikającą z historycznych uwarunkowań. Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, stąd też Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa były okazją do podkreślenia wkładu Pomorza Zachodniego do kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach łączących Europejczyków.

Spotkanie w Książnicy Stargardzkiej było tego wspaniałym przykładem. 

 

Losowe zdjęcia

dsc00057 festyn-na-ulicy-magicznej-2017-569 CAM00070 20170618_135345

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019