Powiatowy Konkurs Ortograficzny

 

Poznaliśmy Mistrza Ortografii 2019

Szymon Ciupa z Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie został  powiatowym Mistrzem Ortografii Szkół Ponadgimnazjalnych. Doroczna próba bezbłędnego pisania przez uczniów odbyła się w Książnicy Stargardzkiej.

 Był to już jubileuszowy X Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii Szkół Ponadgimnazjalnych”. Dlatego dyktandu towarzyszyła wystawa retrospektywna zdjęć z poprzednich edycji. – Rozpoczęliśmy nasze ortograficzne zmagania w roku 2009. Mieliście wówczas 9 latek. Dziś jesteście tutaj jako najlepsi, jako reprezentanci swoich szkół. Już jesteście mistrzami – mówił do uczestników Krzysztof Kopacki, dyrektor Książnicy Stargardzkiej.

W konkursie wzięło udział 17 uczniów reprezentujących pięć szkół średnich ze Stargardu. Autorką tekstu dyktanda była tradycyjnie dr Bożena Stramek. Tym razem temat dotyczył podróży Polaków po świecie. Było więc internacjonalistycznie i geograficznie. Wszystko niby oczywiste, miejsca dobrze znane przynajmniej ze słyszenia, ale poprawne zapisanie nazw np. Morze Bałtyckie, Aborygeni (ci z Australii), czy Czarny Ląd – to już inna para kaloszy.

W protokole końcowym, komisja dyktanda oceniła poziom konkursu jako dobry. – Młodzież zna zasady ortografii. Największą trudność sprawiała uczestnikom konkursu pisownia wyrazów obcego pochodzenia oraz pisownia nazw geograficznych – mówiła podczas ogłoszenia wyników dr Bożena Stramek. Nie bezbłędnie, ale najlepiej dyktando napisał uczeń ZS nr 1 – Szymon Ciupa. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Jaśkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego, a trzecie – podobnie jak przed rokiem – Amelia Safarzyńska z II Liceum Ogólnokształcącego.

Jubileuszowy konkurs odbył się pod patronatem Starosty Stargardzkiej – Iwony Wiśniewskiej, która ufundowała dla zwycięzcy tablet. Nagrody za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca – dyski przenośne, ufundowała Książnica Stargardzka.

 

Dyktando 2019

Dyktando 2019 r
Wojaże Polaków

Dzisiejsze jubileuszowe, dziesiąte z kolei dyktando, poświęcone będzie wojażom Polaków.

Jeszcze do niedawna szczytem marzeń naszych rodaków był wypad na morze Bałtyk, zwiedzanie Półwyspu Helskiego czy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Dziś średnio zamożny, zharowany Polak, jest w stanie pojechać do Pizy, by obejrzeć krzywą wieżę, do Londynu, aby obejrzeć Tower Bridge czy  do Paryża (kusi wieża Eiffla).

Wycieczki nad kanał  La Manche oraz do Grecji, by obejrzeć Partenon, a także na wyspę Rodos,  nie należą do rzadkości.

Polacy chętnie wyjeżdżają też  do Rzymu w celu obejrzenia Bazyliki św. Piotra.

Na potencjalnego turystę z Polski czeka Ameryka Południowa z Wyżyną Brazylijską, Nizina Amazonki, Andy i otwarta przestrzeń Morza Karaibskiego.

Ci, którzy udadzą się w azjatycką część świata mogą dotrzeć do Kraju Kwitnącej Wiśni, do Jeziora Aralskiego i jeziora Bajkał, na pustynię Gobi. Mogą też  pojechać na Półwysep Indyjski.

Polaków kusi również Czarny Ląd. Wielu chce zobaczyć pustynię Saharę, rzekę Nil, kotlinę Kongo i Jezioro Wiktorii. Niektórzy Kanałem Mozambickim pragną przepłynąć na wyspę Madagaskar.

Odważni odwiedzają Australię. Zwiedzają osady Aborygenów, udają się do wielkich miast, takich jak Sydney czy Melbourne.

Odwiedzają też największą atrakcję Czerwonego Lądu –  Park Kakadu i tzw. Red Centre – serce skwarnego i niegościnnego dla człowieka terenu Australii.

Podróże  te świadczą o tym, że w hierarchii zamożności społecznej, wśród państw europejskich, przesunęliśmy się o kilka miejsc do przodu.

Losowe zdjęcia

klub-lataj%c4%85cych-ciotek-dkk-24 festyn-na-ulicy-magicznej-2017-564 2016-02-29-ts_-l1030746_0 20170618_140536

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019