Skarby Książnicy Stargardzkiej

Historia ZNTK to nasza historia   

Stargard często nazywany jest „miastem kolejarzy”. To kolejarze stali się symbolem pionierów Stargardu, którzy po zakończeniu II wojny światowej przystąpili do odbudowy i zasiedlania miasta. Kolejarzom z ZNTK poświęcony jest 14 odcinek „Skarbów Książnicy Stargardzkiej”, którego premiera odbędzie się we wtorek 7 maja o 12.00.

– Nasza biblioteka posiada w swoich zbiorach unikatowe publikacje dotyczące Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, które były częścią ogromnej infrastruktury kolejowej w Stargardzie. Jedną z publikacji jest monografia pod tytułem: „Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Stargard w latach 1945-1982”, wydana w 1983 r., a której autorem jest Jerzy Zajączkowski, wieloletni dyrektor ZNTK – mówi starszy bibliotekarz Andrzej Puławski.

Autor opowiada o działalności zakładów – od powstania do przejęcia ich przez polskie koleje. Dalej dowiadujemy się o trwającym wiele lat rozwoju ZNTK i jego specjalizacjach. Monografię kończy kalendarium ważniejszych wydarzeń. Publikacja jest unikalnym źródłem historycznym dokumentującym nie tylko dzieje Zakładów, ale też przemian gospodarczych w Stargardzie i w regionie.

Wpływ ZNTK na nasze miasto był ogromny. W 2019 r. radni miejscy, by uczcić pamięć tego zasłużonego dla Stargardu zakładu zdecydowali, że rondo znajdujące się w ciągu ulicy Ceglanej będzie  nosiło nazwę Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

W 14 odcinku „Skarbów Książnicy Stargardzkiej” opowiadamy również o innych dokumentach będących w posiadaniu biblioteki, a także przedstawiamy 150-letnią historię kolejnictwa w naszym mieście. Wszystkie odcinki naszego serialu, w tym najnowszy, można obejrzeć na portalach społecznościowych YouTube oraz Facebook.

Losowe zdjęcia

OLYMPUS DIGITAL CAMERA image124 20170618_111922 dscf0530

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019