Spotkanie autorskie w „szczecińskim klimacie”

           W ramach kolejnej niespodzianki związanej z jubileuszem 70-lecia istnienia stargardzkiej biblioteki publicznej, noszącej od kilku lat zacną nazwę Książnica Stargardzka oraz z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w Dziale Multimedialnym w dniu 21 kwietnia odbył się wieczór autorski ze znanym szczecińskim pisarzem-regionalistą – Wojciechem Burgerem. Spotkanie zgromadziło bardzo dużą rzeszę zainteresowanych.


          W imieniu dyrektora Książnicy zgromadzonych powitała prowadząca spotkanie – bibliotekarka z Działu Multimedialnego. Autorowi poczytnych książek został uświadomiony fakt, iż jest jednym z prezentów, ufundowanych czytelnikom w ramach wspomnianego jubileuszu. Wspomniał on jednocześnie słowa swojej siostry Marzenny, iż największym prezentem dla kogoś, jest poświęcić mu swój czas. Na pytanie nawiązujące do jednego z tytułów jego powieści („Szamani życia”), czy czuje się szamanem życia, autor stwierdził, że jeżeli pod wpływem lektury jego książek doszło do jakiejkolwiek zmiany w czyimś życiu, to w pewnym sensie się nim czuje i jest usatysfakcjonowany.

Bohater spotkania autorskiego przedstawił w skrócie drogę do swego dojrzałego pisarstwa. W wieku 14-15 lat próbował swych sił w tworzeniu komiksu. W 1981 roku napisał swą pierwszą książkę, będącą w zamyśle autora pierwszą częścią tryptyku, „Schody do nieba”, rok później drugą część „Drzwi do nieba”. W planach była część trzecia – „Niebo”, mająca przedstawiać losy bohaterów dwóch pierwszych części po upływie dwudziestu lat, którą autor zaczął pisać właśnie równo dwadzieścia lat od chwili wydania drugiego tomu. W efekcie powstała powieść inna, niż zaplanowana.
W związku z tym, dwa pierwsze tomy straciły swoją wartość i autor spalił je.

W poczytnej trylogii swojego autorstwa: „Ślady na śniegu”, „Szamani życia”
i „Ostatni z bogów”, prócz realistycznie przedstawionych wątków sensacyjnych, umiejętnie wplecione zostały wątki historyczne, związane z przeszłością Szczecina, jego architekturą i działalnością znanego szczecińskiego posiadacza dóbr ziemskich oraz inicjatora wielu przedsięwzięć o charakterze filantropijnym – Johannesa Quistorpa. Szczególnym motywem pojawiającym się w jego powieściach jest  mityczne zwierzę – gryf, popularny symbol w heraldyce.

Autor w dalszym ciągu dużą część wolnego czasu przeznacza na pisanie. Jak sam zdradza, na dokończenie czeka powieść „Grań”. W trakcie pisania jest kolejna – „Zaklinacze czasu”. Czytelnikom pozostawia selekcję i ocenę zawartych w nich wątków co do fikcji literackiej, bądź faktów. Jest to jednocześnie zachęta do bacznego śledzenia jego twórczości na polskim rynku wydawniczym.

Losowe zdjęcia

dsc00046 2017-06-18-ts_-img_1925 20170618_143856 zmodif-92

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2017