VII Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny „Kryształowa Maska”,

Jak zdobyć szczęśliwą „Siódemkę”?

Trudno w to uwierzyć, ale Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny „Kryształowa Maska” miał w tym roku już swoją siódmą edycję. Jak powszechnie wiadomo cyfra „7” jest uważana za cyfrę szczęśliwą, za wręcz doskonałą. A jak było w tym roku z tym wyjątkowym, bo siódmym Przeglądem?
Wszystko rozpoczęło się w 2010 roku, kiedy to Książnica Stargardzka zainicjowała u siebie w jeszcze większym wymiarze działalność Melpomeny, czyli Muzy opiekującej się sztuką teatralną. Stało się to z myślą o najmłodszych adeptach tej sztuki, których – jak się później okazało – nie brakuje w stargardzkich przedszkolach. Intencją organizatorów była również realizacja tego przedsięwzięcia zawsze w okolicach 27 marca, w którym to dniu przypada Międzynarodowy Dzień Teatru, którego początek obchodów sięga 1961 roku. Zostało to dokonane nie tylko z myślą o uświetnieniu tej daty, ale przede wszystkim z myślą o daniu twórczej i aktywnej możliwości świętowania tego dnia przez najmłodszych artystów sceny.
W tym roku Przegląd odbywał się przez trzy, pełne radosnych emocji dni, począwszy od 6 a na 8 kwietnia kończąc. Sala Teatralna znajdująca się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym Książnicy ponownie stała się areną teatralnych zmagań o niezwykłe trofeum, którym jest oryginalna i cenna statuetka ze wtopioną w jej wnętrze tytułową „Kryształową Maską”. Została ona wykonana z zastosowaniem technologii grawerowania wewnątrz szkła. Polega ona na tym, że wiązka lasera pozwala na wygrawerowanie kompozycji przestrzennych wewnątrz szklanej bryły bez naruszania zewnętrznej powierzchni szkła. Organizatorzy postanowili więc już w 2010 roku, że ze względu na dużą wartość materialną i artystyczną statuetki, będzie to nagroda przechodnia i na własność otrzyma ją to przedszkole, które trzykrotnie zostanie laureatem Przeglądu. Wtedy Książnica Stargardzka ufunduje nową statuetkę, a do tego czasu każde z przedszkoli, będące Laureatem, otrzyma statuetkę w swoje posiadanie na blisko rok z klauzulą jej zwrotu na kolejny Przegląd. Przez ostatni rok szczęśliwymi posiadaczami „Kryształowej Maski” było Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”, które już dwukrotnie zwyciężyło w tym Przeglądzie i stało się bardzo bliskie zwycięstwa po raz trzeci i otrzymania statuetki na własność. Ale czy szczęście uśmiechnęło się do niego w tym roku po raz trzeci?
Zanim wszystko stało się jasne, organizatorzy Przeglądu na czele z kierownikiem Działu Dziecięco-Młodzieżowego Książnicy p. Marią Gąssowską rozpoczęli gorączkowe przygotowania do jego siódmej edycji. Ostatecznie zgłosiło się osiem zespołów z przedszkoli miejskich i przedszkoli niepublicznych naszego miasta. Choć nie brakowało również zgłoszeń spoza Stargardu, ale ze względu na możliwości organizacyjne jest to przedsięwzięcie skierowane wyłącznie do najmłodszych stargardzian. Ponieważ od kilku lat sprawdził się system dwudniowych prezentacji, w tym roku postąpiono podobnie – trzeci dzień Przeglądu pozostawiając na jakąś niespodziankę dla wszystkich jego uczestników i oczywiście uroczyste ogłoszenie wyników przez specjalnie powołaną do tego celu Komisję. A w tym roku jej przewodniczącym (nie po raz pierwszy) był p. Grzegorz Lipko – pedagog, polonista, animator teatralny, twórca Przeglądu Teatralnego dla gimnazjów pn. „Zaczarowana dorożka”. Towarzyszyli mu: p. Agnieszka Bielenna – filolog i bibliotekarz w jednej osobie, kierująca Działem Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Bibliotecznych Książnicy oraz p. Adrian Szkutnik – dziennikarz Radia Stargard i jednocześnie młody, utalentowany aktor działający w Zespole Teatralnym „Krzywa Scena”. Tegoroczną nowością Przeglądu było jego objęcie Patronatem medialnym przez Radio Stargard.
I w środę 6 kwietnia wszystko się zaczęło! O godzinie 10.00 po uroczystym powitaniu uczestników, w imieniu dyrektora Książnicy, przez p. Małgorzatę Janowicz – kierownika Wypożyczalni Głównej Książnicy, rozpoczęły się magiczne godziny teatralnych radości i wzruszeń, których autorami byli najmłodsi wykonawcy. Tego dnia na scenie zaprezentowały się cztery przedszkola: Zespół „Mali Artyści” z Przedszkola Miejskiego nr 2 w przedstawieniu „Zarozumiała Myszka” (prow. Elżbieta Marszalenko, Lidia Kowalska, Urszula Bałdyga), Zespół „Ważniaki” z Niepublicznego Przedszkola „Smerfuś” w przedstawieniu pt. „Zdrowy Czerwony Kapturek” (prow. Aleksandra Radzikowska, Małgorzata Kaźmierczak), Zespół „Klub Przyjaciół Myszki Miki” z Przedszkola Miejskiego nr 5 „Bajkowy zakątek” w przedstawieniu pt. „Żeglarskie opowieści” (prow. Aleksandra Chmara) oraz Zespół „Pasja” z Niepublicznego Przedszkola „Uśmiech” w przedstawieniu pt. „Marionetka” (prow. Ewelina Czarnecka-Ślaza, Karolina Lipińska).
Garderoby dla małych aktorów przygotowane w Dziale Multimedialnym Książnicy pełne były nie tylko entuzjastycznych reakcji, ale również wyraźnego napięcia i zdenerwowania małych wykonawców spowodowanego zbliżającym się występem. Ale prowadzące Przegląd panie: Maria Gąssowska, Ewa Pływaczyk, Ilona Kowal oraz Katarzyna Smykla robiły wszystko co w ich mocy, aby wśród obecnych panowały wyłącznie pozytywne emocje i atmosfera dobrej zabawy, co dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu oraz pomysłowości w pełni zostało osiągnięte. W końcu Czarownica, Królowa Śniegu, Calineczka i Pocahontas mają tzw. „siłę przebicia” i swoją kreatywnością w atrakcyjnym prowadzeniu Przeglądu oczarowały nie tylko najmłodszych widzów.
Drugiego dnia na scenie pojawiły się kolejne zespoły pretendujące do głównej nagrody. Były to: Zespół „Koty w butach” z Przedszkola Miejskiego nr 3 w przedstawieniu pt. „W obronie lasu” (prow. Anna Morawska), Zespół „Sowy” z Przedszkola Miejskiego nr 4 w przedstawieniu pt. „Cztery wróżki” (prow. Elżbieta Raźniecka, Izabela Ostaszewska) oraz Zespół „Tygryski” z Niepublicznego Przedszkola „Stumilowy las” w przedstawieniu pt. „O rybaku i złotej rybce” (prow. Kinga Żbik). Niestety ze względu na chorobę głównej wykonawczyni nie mógł tego dnia wystąpić Zespół „Mądre Sowy” z Przedszkola Miejskiego nr 6 w przedstawieniu pt. „Porwanie Rusałki” (prow. Anna Stefaniak, Gabriela Ryjewska). Zatem czekamy na nich za rok.
Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Wiedzieli o tym udając się na obrady, które miały wyłonić nie tylko zwycięzcę Przeglądu, ale również laureatów trzech równorzędnych wyróżnień oraz indywidualnych nagród za zapadające w pamięć kreacje aktorskie. Tym bardziej było to trudne ze względu na wielkie zaangażowanie i emocjonalne podejście, do wykonywanych scenicznych zadań, przez małych aktorów z poszczególnych zespołów. Było to także wielokrotnie doceniane przez ich rówieśników zgromadzonych na widowni oraz przez wszystkich dorosłych, którzy z wielkim zainteresowaniem śledzili przebieg tegorocznych zmagań o „Kryształową Maskę”, nagradzając wykonawców gorącymi brawami.
Nadszedł trzeci dzień Przeglądu – piątek 8 kwietnia. I czas na zapowiadaną niespodziankę dla wszystkich jego uczestników, którym był występ drugiego Zespołu z Przedszkola Miejskiego nr 5 „Bajkowy zakątek” w porywającym przedstawieniu, zrealizowanym w musicalowej konwencji, pt. „Być kobietą”. Kiedy umilkły rzęsiste brawa będące podziękowaniem za znakomity występ, głos zabrał Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki. Powitał widzów w nieco niekonwencjonalny sposób prezentując wiersz autorstwa Joanny Kulmowej pt. „Po co jest Teatr?”, wiersz, który doskonale oddaje atmosferę i cel organizowania tego rodzaju przeglądów. Oprócz powitania wszystkich obecnych, nie obeszło się ze strony dyrektora bez podziękowań dla wszystkich uczestników, dla nauczycieli przygotowujących poszczególne zespoły, dla wszystkich pracowników Książnicy Stargardzkiej, dzięki których wielkiemu zaangażowaniu i pracy tegoroczny VII Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny „Kryształowa Maska” mógł spełnić wszystkie swoje cele. Poproszony o ogłoszenie wyników Przewodniczący Jury p. Grzegorz Lipko nie krył wzruszenia. W ciepłych słowach podziękował wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom, zwrócił uwagę na rzeczy do poprawienia oceniając – w imieniu pozostałych jurorów – że tegoroczny Przegląd stał na dobrym, wyrównanym poziomie. Podkreślił również, że w przypadku wszystkich spektakli premiowano staranność ich przygotowania, rolę reżyserii oraz scenografii, kostiumów i nowatorskich form artystycznego wyrazu, jak choćby elementy pantomimy i teatru kukiełkowego. Jako kryterium oceny zwrócono także uwagę na komunikatywność spektakli i należyte dostosowanie tekstu do poziomu odbiorcy. Pozostało już tylko ogłoszenie ze sceny wszystkich wyników, na które w wielkim napięciu oczekiwali wszyscy obecni. Błyskały co chwilę flesze aparatów. Rozlegał się coraz głośniejszy szmer oczekiwania. Ale jurorzy umiejętnie dozowali napięcie, wręczając najpierw dyplomy uczestnictwa wszystkim zespołom, by później przejść do wręczania nagród indywidualnych. Atrakcyjne nagrody indywidualne i zespołowe zostały ufundowane przez głównego organizatora Przeglądu – Książnicę Stargardzką oraz przez Urząd Miejski w Stargardzie i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Dyplomy przygotowane przez p. Katarzynę Smyklę emanowały oryginalnością i dodawały dodatkowego splendoru wręczanym nagrodom.
Emocje sięgnęły zenitu, kiedy Przewodniczący Jury zaczął odczytywać laureatów trzech równorzędnych wyróżnień. Zostali nimi: Zespół „Sowy” z Przedszkola Miejskiego nr 4 za przedstawienie pt. „Cztery wróżki”, Zespół „ Klub Przyjaciół Myszki Miki” z Przedszkola Miejskiego nr 5 „Bajkowy zakątek” za przedstawienie pt. „Żeglarskie opowieści” oraz Zespół „Pasja” z Niepublicznego Przedszkola „Uśmiech” za przedstawienie pt. „Marionetka”. Została jeszcze do ogłoszenia ostatnia, najważniejsza decyzja – kto został laureatem siódmego Przeglądu i przez najbliższe miesiące będzie szczęśliwym posiadaczem statuetki „Kryształowej Maski”. Dyrektor Książnicy Stargardzkiej podniósł ze specjalnego postumentu statuetkę i również jak wszyscy obecni zamarł czekając na te słowa. Pojawiły się w tle efekty specjalne. I po chwili stało się już wszystko jasne. Laureatami VII Międzyprzedszkolnego Przeglądu Teatralnego „Kryształowa Maska” został Zespół „Ważniaki” reprezentujący Niepubliczne Przedszkole „Smerfuś”.
Niedowierzanie i ogromna radość to pierwsze reakcje laureatów i jego opiekunek pań: Aleksandry Radzikowskiej i Małgorzaty Kaźmierczak odpowiedzialnych za przygotowanie dzieci. Jak się okazało, to właśnie one wiedziały jak zdobyć szczęśliwą „Siódemkę”. Dyrektor Książnicy gratulując laureatom głównej nagrody oraz pozostałym nagrodzonym i wszystkim uczestnikom, a także ich opiekunom stwierdził, że tak naprawdę wszyscy są wygrani, bo poprzez swoje uczestnictwo i starania na scenie, można było przez minione dni poczuć w Książnicy Stargardzkiej prawdziwą magię teatru. Trudno jest się żegnać, ale było to pożegnanie z nadzieją na przyszły rok i jednocześnie zaproszenie do uczestnictwa w ósmych już zmaganiach o „Kryształową Maskę”. Zostały jeszcze do wykonania pamiątkowe zdjęcia i spontaniczna radość nagrodzonych, połączona z ich pląsami, tańcami i swawolami – oczywiście pod pełną kontrolą organizatorów. Sięgając pamięcią do pierwszego Przeglądu w 2010 roku, tegoroczny podtrzymał wielkie nim zainteresowanie. Był ponownie sukcesem organizacyjnym, do którego przyczyniło się wielu pracowników Książnicy Stargardzkiej. I co najważniejsze – główne przesłanie Przeglądu, którym było przybliżenie najmłodszym niezwykłego i pobudzającego do twórczości świata teatru – zostało w pełni zrealizowane.

Oto pełny wykaz nagrodzonych w VII MIĘDZYPRZEDSZKOLNYM PRZEGLĄDZIE TEATRALNYM „KRYSZTAŁOWA MASKA” (06. – 08. 04. 2016 r.):

I miejsce: Główna Nagroda „Kryształowa Maska”
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE „SMERFUŚ” – Zespół „Ważniaki”
(prow. Aleksandra Radzikowska, Małgorzata Kaźmierczak)
tytuł przedstawienia: „Zdrowy Czerwony Kapturek”

Wyróżnienia:
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 4 – Zespół „Sowy”
(prow. Elżbieta Raźniecka, Izabela Ostaszewska)
tytuł przedstawienia: „Cztery wróżki”
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 5 „BAJKOWY ZAKĄTEK” – Zespół „Klub Przyjaciół Myszki Miki”
(prow. Aleksandra Chmara)
tytuł przedstawienia: „Żeglarskie opowieści”
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE ,,UŚMIECH” – Zespół „Pasja”
(prow. Ewelina Czarnecka-Ślaza, Karolina Lipińska)
tytuł przedstawienia: „Marionetka”

Nagrody i dyplomy za indywidualne kreacje aktorskie:
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE ,,STUMILOWY LAS”– Zespół „Tygryski”
tytuł przedstawienia: „O rybaku i złotej rybce”

 •  Małgorzata Budzińska – ŻONA RYBAKA
 •  Jessica Żukowska – NARRATOR I
 •  Wiktoria Żbik – NARRATOR II

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 4 – Zespół „Sowy”
(prow. Elżbieta Raźniecka, Izabela Ostaszewska)
tytuł przedstawienia: „Cztery wróżki”

 •  Filip Włodarczyk – CZARODZIEJ
 •  Sara Kunikowska – MARYSIA
 •  Barbara Drążek – DOROTKA
 •  Mikołaj Abramczyk – STARZEC

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 3 – Zespół „Koty w butach”
(prow. Anna Morawska)
tytuł przedstawienia: „W obronie lasu”

 • Antoni Gil – NARRATOR
 • Marcelina Skiba – SŁOWIK
 • Laura Chudzik – DUSZEK LEŚNY II

NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE ,,UŚMIECH” – Zespół „Pasja”
(prow. Ewelina Czarnecka-Ślaza, Karolina Lipińska)
tytuł przedstawienia: „Marionetka”

 • Aleksander Liszniański – MARIONETKA
 • Dominika Gieniuk – POZYTYWKA

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 5 „BAJKOWY ZAKĄTEK” – Zespół „Klub Przyjaciół Myszki Miki”
(prow. Aleksandra Chmara)
tytuł przedstawienia: „Żeglarskie opowieści”

 • Halszka Jasica – MURZYN III
 • Kacper Matysik – SMOK

NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE „SMERFUŚ” – Zespół „Ważniaki”
(prow. Aleksandra Radzikowska, Małgorzata Kaźmierczak)
tytuł przedstawienia: „Zdrowy Czerwony Kapturek”

 • Julia Białas – BABCIA
 • LauraWachowicz – CZERWONY KAPTUREK
 • Kajetan Siczek – WILK
 • Aleks Hope – LEKARZ DZIĘCIOŁ

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 2 – Zespół „Mali Artyści”
(prow. Elżbieta Marszalenko, Lidia Kowalska, Urszula Bałdyga)
tytuł przedstawienia: „Zarozumiała myszka”

 •  Jakub Marszalenko – KOGUT
 •  Agata Lubasińska – MYSZKA

Dotychczasowi Laureaci Międzyprzedszkolnego Przeglądu Teatralnego „KRYSZTAŁOWA MASKA” – organizator Książnica Stargardzka:

2010 – Przedszkole Miejskie nr 2
2011 – Grupa przedszkolna z Szkoły Podstawowej w Pęzinie
2012 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
2013 – Przedszkole Miejskie nr 4
2014 – Przedszkole Miejskie nr 5
2015 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
2016 – Niepubliczne Przedszkole „Smerfuś”
2017 – ???

Losowe zdjęcia

dsc00028 MANDALOWE WYJŚCIE Z CIENIA (1) CAM00039 zmodif-60

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019