WIELKA WYPROWADZKA KSIĄŻNICY STARGARDZKIEJ

     Około 60 ton majątku, który należało zabezpieczyć i wywieźć; 4 tysiące pieczołowicie zapakowanych kartonów ze zbiorami; ponad 600 metrów kwadratowych zajętej powierzchni magazynowej w „Czerwonych Koszarach” i trwająca dwa miesiące operacja pn. „Wielka wyprowadzka” – to wszystko złożyło się na potężne organizacyjne wyzwanie, jakie stanęło przed załogą Książnicy Stargardzkiej. Była to czasochłonna i pracochłonna operacja logistyczna i transportowa jakiej Stargard od dawna nie widział. Duże biblioteki – a taką jest właśnie stargardzka książnica – ze względu na specyfikę, różnorodność i przede wszystkim mnogość swoich zbiorów należą do instytucji, które są najtrudniejsze do przeniesienia w inne miejsce. Wszystko rozpoczęło się 2 marca br. kiedy Książnica zamknęła swoje podwoje i jej pracownicy rozpoczęli pakowanie majątku biblioteki przed zbliżającym się generalnym remontem instytucji. To efekt blisko siedmioletnich starań Urzędu Miejskiego i pracowników Książnicy Stargardzkiej, których efektem stał się partnerski projekt Gminy Miasto Stargard oraz Książnicy Stargardzkiej, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Przedsięwzięcie remontowe warte ponad 8 milionów złotych!

 – „Gdyby ułożyć, jeden za drugim, wszystkie przygotowane przez nas kartony, to uzyskalibyśmy zestaw o długości blisko dwóch kilometrów, a gdyby ustawić je jeden na drugim to powstałaby wieża o wysokości 1.360 metrów” – śmieje się dyrektor Książnicy Krzysztof Kopacki – „ale to, mam nadzieję, uświadomi wszystkim ogrom i skalę tego przedsięwzięcia”. Jak zapewnia dyrektor on i jego kilkunastoosobowa załoga czynią wszelkie starania, aby w tymczasowej siedzibie przy ul. Wojska Polskiego nr 3 (dawne Gimnazjum Katolickie) wznowić biblioteczną działalność. Podobnie ma się sprawa z filiami Książnicy na osiedlach Letnim i Lotnisko. – „Przyszło nam się przeprowadzić i wznowić naszą działalność w czasie epidemii ze wszystkimi wynikającymi z tego powodu ograniczeniami i obostrzeniami” – dodaje Krzysztof Kopacki – „dlatego proszę wszystkich naszych czytelników o cierpliwość i wyrozumiałość. Wszystko wymaga czasu, ogromnej dokładności i przygotowania całej infrastruktury. Pożegnaliśmy starą siedzibę 8 maja, a tu w Katoliku przygotowujemy wszystko intensywnie od 11 maja. Myślę, że wznowienie naszej działalności jest jeszcze kwestią trzech tygodni”.

Przy okazji ze strony dyrektora i pracowników Książnicy płyną również słowa podziękowania za wsparcie tego wyjątkowego przedsięwzięcia ze strony posła Michała Jacha, przedstawicieli wojska oraz władz miasta.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że nowe informacje dotyczące Książnicy Stargardzkiej dostępne są na jej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych (Facebook).

Losowe zdjęcia

festyn-na-ulicy-magicznej-2017-160 IMG_20191205_123810 Noc Bibliotek 2020 (99) Międzynarodowy Dzień Kota w Książnicy (59)

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019