WIELKIE CZYTANIE Z MORALNOŚCIĄ W TLE

     W sobotę 4 września o godzinie 13.00 na stargardzkiej Różance w Parku Jagiellońskim, odbyło się 10. jubileuszowe Ogólnopolskie Czytanie Arcydzieł Literatury Polskiej. Lekturą, nad którą, jak co roku Patronat objął Prezydent RP wraz z małżonką, był komediodramat autorstwa Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”.

     Tegoroczna odsłona czytania narodowej lektury odbyła się w wyjątkowo sprzyjających warunkach atmosferycznych, które dla jej organizatorów – czyli bibliotekarzy z Książnicy Stargardzkiej – było dodatkowym powodem do zadowolenia. Przypomnijmy, że efektownie przygotowane czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego odbyło się w ubiegłym roku w strugach deszczu. Natomiast tegoroczna słoneczna pogoda, otoczenie drzew i kolorowo kwitnących krzewów różanych, bliskość rzeki Iny oraz rozległe zielone trawniki wprawiały każdego z przybyłych na tę imprezę w doskonały nastrój i wręcz kusiły do wspólnego spędzenia czasu. Dopisali więc stargardzianie, którzy licznie przybyli na to wydarzenie. Czekały na nich przygotowane przez organizatorów ławki, krzesła, leżaki, koce piknikowe oraz plenerowy salon pani Anieli Dulskiej – głównej bohaterki tegorocznej lektury.

     Znakomitą oprawę muzyczną przygotowali na tę okazję właściciele Szkoły Muzycznej „Casio” w Stargardzie państwo Dorota i Tomasz Witkowscy. Chwytające za serca dźwięki skrzypiec, piękny głos pani Doroty oraz doskonały akompaniament pana Tomasza stworzyły wyjątkowy klimat, pozwalający zebranym oderwać się od szarej rzeczywistości i dać się ponieść wodzom fantazji. Pomagała im w tym właśnie wyśmienita, prawdziwie letnia pogoda. Od rana na niebie królowało piękne słońce, co ma przecież ogromne znaczenie przy wszelkich przedsięwzięciach organizowanych w wolnej przestrzeni.

     Do tej jakże szczytnej i szlachetnej misji propagowania idei czytania Książnica Stargardzka zaprosiła w tym roku przedstawicieli lokalnych firm. Fragmenty dramatu czytali:

 • Spółdzielcza Agrofirma Witkowo i Małgorzata Cieplak, która wcieliła się w postać Anieli Dulskiej;
 • Geoservice i Teresa Kunka, która wystąpiła w roli Anieli Dulskiej;
 • Cukrownia Kluczewo i Olimpia Janiszewska czytająca kwestię Juliasiewiczowej;
 • Fotografia artystyczna i Izabela Borutyńska jako Mela,
 • Salon Piękności STUDIO MEY i Anita Paczkowska z Anetą Keydrowską, które wcieliły się w postacie Meli i Juliasiewiczowej;
 • Szkoła Muzyczna CASIO, czyli Dorota i Tomasz Witkowscy, którzy wystąpili w roli Meli i Zbyszka;
 • Przychodnia Medycyny Rodzinnej „Przy Janie” i Iwona Mądra występująca jako Juliasiewiczowa;
 • Metalik i Barbara Przepióra czytająca kwestię Juliasiewiczowej.

Zaproszonym gościom partnerowały oczywiście bibliotekarki z Książnicy Stargardzkiej.

Wisienką na torcie tegorocznego Narodowego Czytania była doskonała interpretacja fragmentów dramatu w wykonaniu aktorów z Teatru Krzywa Scena. I tak wystąpili przed widownią:

 • Emilia Chanczewska jako Mela;
 • Agnieszka Baś jako Hesia;
 • Marta Zalas jako Hanka;
 • Stefania Grzeszczuk jako Pani Dulska;
 • Leszek Kopaczewski jako Zbyszko.

W tegorocznej edycji nie zabrakło również stargardzkich placówek oświatowych.

Fragmenty dramatu czytali nauczyciele i uczniowie z LO nr 1, LO nr 2, Zespołu Szkół nr 1 oraz nauczycielki z Przedszkola Miejskiego Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi.

Czytanie odbywało się na zaimprowizowanej scenie. Scenografia przeniosła wszystkich do początku XX wieku, do salonu rodziny Dulskich. Stare, zabytkowe meble, dekoracja i bibeloty z tamtego okresu wiernie oddały ducha ówczesnej epoki. Całości dopełniły przepiękne, stylowe stroje czytających. Zarówno bibliotekarki jak też i zaproszeni goście byli przebrani we wspaniałe kreacje, w bogato zdobione suknie i kapelusze – zgodnie z modą obowiązującą na początku XX wieku. Budziło to wielkie zainteresowanie nie tylko wśród obecnych na tej imprezie pań i panów, ale stanowiło także nie lada atrakcję dla spacerujących po parku mieszkańców.

Nie zabrakło również miłych niespodzianek. Zaproszeni goście otrzymali od Książnicy Stargardzkiej pamiątkowe dyplomy oraz grafiki wykonane specjalnie na to wydarzenie przez panią Agnieszkę Wierzbicką – podopieczną znakomitego grafika Ryszarda Balonia – laureatkę licznych konkursów plastycznych. Natomiast uczniowie za swoje interpretacje utworu, jak również wszyscy ochotnicy z widowni, nagradzani byli pamiątkowymi magnesami na lodówkę wykonanymi na tegoroczne Narodowe Czytanie.

Na wszystkich przybyłych, czekał również słodki poczęstunek w postaci cynamonowo – orzechowych ciastek, zawiniętych w folię i opatrzonych cytatami z „Moralności pani Dulskiej” oraz cukierki. Każdy otrzymał również ulotkę z programem tego wydarzenia, co pozwoliło przybyłym zapoznać się z zaplanowanymi atrakcjami. Prezenty dla zgromadzonych ufundował również Salon Piękności „Studio Mey”. Były to kosmetyki do pielęgnacji włosów. Przerwy w czytaniu  między scenami, dopełniając klimatu i wprowadzając wszystkich w błogi nastrój, wypełniały dźwięki skrzypiec. 

Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyły lokalne media i lokalni fotografowie. Narodowe Czytanie Arcydzieł Literatury Polskiej z Książnicą Stargardzką objęły patronatem medialnym Info Stargard, Telewizja Zachodniopomorska oraz Twoje Radio, a całe  przedsięwzięcie promował plakat wykonany przez graficzkę panią Aleksandrę Ząbek.

Ciekawa formuła zabawy w teatr zaproponowana przez Książnicę Stargardzką, muzyka na żywo, doskonała pogoda, urokliwe miejsce imprezy oraz mnóstwo zaplanowanych atrakcji i niespodzianek, zagwarantowały wszystkim wyśmienitą zabawę, łącząc propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej z relaksem na łonie przyrody w gronie nie tylko rodzinnym.

Losowe zdjęcia

OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSC00022 IMG_20200111_114854863 20170618_141418

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2021