WSZYSTKO JEST W KARTOTECE

Tym razem kolejny odcinek serialu „Skarby Książnicy Stargardzkiej” opowiada o jej słynnej Kartotece. I robi to zupełnie bez odniesień do słynnego dramatu Tadeusza Różewicza pt. Kartoteka”, który oczywiście również znajduje się w bogatych zbiorach stargardzkiej biblioteki. Przewodnik po Książnicy, którym w serialu jest jej Starszy Bibliotekarz Andrzej Puławski, opowiada o jednym z najcenniejszych archiwów biblioteki – Kartotece Regionalnej.

                  Jej zasoby są ściśle związane ze Stargardem i okolicą Na przestrzeni lat mieszkańcy miasta Stargard i powiatu stargardzkiego zasięgali informacji o swojej małej ojczyźnie z wielu czasopism. Wszystkie czasopisma regionalne, które kiedykolwiek trafiły do Książnicy Stargardzkiej są magazynowane. By ułatwić czytelnikom wyszukiwanie w nich informacji, bibliotekarze wpadli przed laty na pomysł segregacji doniesień prasowych. W tym celu powstała Kartoteka Regionalna – miejska i terenowa – rozdzielająca materiały na dwa strumienie informacyjne: pierwszy dotyczący wyłącznie miasta Stargard i drugi dotyczący obszaru, który obecnie zajmuje powiat stargardzki.

                     Wszystkie doniesienia prasowe są kopiowane i segregowane według wcześniej ustalonych kategorii jak: sport, sądownictwo, gospodarka komunalna, oświata, kultura, budownictwo, pomoc społeczna, historia, turystyka, ochrona środowiska, zdrowie i wiele innych. Jest to prawdziwy skarbiec medialnych informacji. Przydają się one wszystkim poszukującym jakichkolwiek wzmianek o jakimś wydarzeniu. Tak więc Kartoteka Książnicy jest również źródłem historycznym, niezwykle cennym z tego względu, że często zawiera informacje bardzo ulotne, które nigdzie indziej się nie zachowały.

 

Serial można oglądać na profilach prowadzonych przez Książnicę Stargardzką w mediach społecznościowych takich jak: Facebook dostępny pod adresem: https://www.facebook.com/ksiaznica/ oraz YouTube dostępny pod adresem: http://youtube.ksiaznicastargardzka.pl/

  

 

Losowe zdjęcia

dsc_0443 20170618_122258 dscf6249 20170618_140939

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019