Wyjątkowe spotkanie z zapomnianym bohaterem

Zapraszamy wraz ze stargardzkim Uniwersytetem Trzeciego Wieku na spotkanie autorskie z Jackiem Jekielem, już jutro (6.12) o 13.00 w Książnicy Stargardzkiej, w sali teatralnej. Niesamowita historia opowiedziana w piękny sposób… 

Jacek Jekiel, dyrektor szczecińskiej Opery na Zamku, zabierze nas w piątek 6 grudnia o 13.00 w historyczną wycieczkę tropem zapomnianego bohatera roku 1918 – Józefa Gabriela Jęczkowiaka. Spotkanie autorskie zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku odbędzie się w sali teatralnej Książnicy Stargardzkiej (I piętro).

Dr Jacek Jekiel – historyk i publicysta, samorządowiec, były wiceprezydent Szczecina, społecznik i działacz wielu organizacji pozarządowych, a od ponad pięciu lat dyrektor szczecińskiej Opery – jest autorem książki „Józef Gabriel Jęczkowiak – zapomniany bohater listopada 1918 roku. Zarys biografii”, wydanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Spotkanie w Książnicy Stargardzkiej będzie połączone z promocją tej publikacji.

Kim jest Józef G. Jęczkowiak? Oddajmy głos autorowi. „Prezentowana praca nie jest wyczerpującą, kompletną biografią Józefa Jęczkowiaka. Na taką jeszcze musimy poczekać z powodu luk w materiale źródłowym, szczególnie za okres od  zakończeniu powstania wielkopolskiego do swojej śmierci w 1966 r. Dlatego uwagę czytelników skupiłem na wydarzeniach poprzedzających spotkanie Piłsudski-Jęczkowiak, opisie samego spotkanie i jego wielorakich konsekwencjach. W momencie, w którym godziny liczą się za miesiące a dni za lata  zabieg taki wydaje się być celowy i zrozumiały. Wir historii, który rzucił Jęczkowiaka z tajną misją do Warszawy już wkrótce przeniósł go z powrotem do rodzinnego Poznania, gdzie wziął czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim. Potomni mieli świadomość, jak istotne z punktu widzenia odradzającego się państwa były działania podjęte w Warszawie przez Jęczkowiaka, dlatego wielokrotnie zwracano się do niego z prośbą aby zrelacjonował swoje przeżycia, stąd jego wywiady i artykuły na łamach prasy codziennej i historycznej. Można powiedzieć, że Druga Rzeczpospolita pamiętała o jego dokonaniach i je na swój sposób doceniła. Obraz ten zmieniła II wojna światowa a zwłaszcza czasy PRL. Został nie tylko zapomniany ale stał się również obiektem jako reprezentant przedwojennej władzy, nieufności a później wrogości, z prowadzeniem wobec niego działań operacyjnych przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego”.

Więcej dowiemy się podczas piątkowego spotkania. Zapraszamy!!!

Losowe zdjęcia

festyn-na-ulicy-magicznej-2017-416 KS0163 109 20170618_122602

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019