ZAPOMNIANA PATERA

Przed wakacyjną przerwą możemy w Internecie (na Facebookowym profilu Książnicy Stargardzkiej oraz na YouTube) oglądać premierowy odcinek serialu dokumentalnego pt. „Skarby Książnicy Stargardzkiej”. Premierowy program nosi tytuł: ”Patera pamiątkowa z okazji Luther Fest-Spiel w Stargardzie” i poświęcony jest najnowszemu odkryciu stargardzkich bibliotekarzy, a mianowicie paterze pamiątkowej z okazji Festiwalu Teatralnego, który odbył się w 1898 roku. Ten niezwykle cenny dla stargardzian eksponat – dodajmy, odnaleziony w magazynach Książnicy w dość niesamowitych okolicznościach – jest materialnym dowodem na teatralne tradycje Stargardu, które sięgają daleko wstecz.
Luther-Festspiel był imprezą, której głównym punktem było wystawienie sztuki teatralnej o życiu i działalności sławnego religijnego reformatora Marcina Lutra. Wydarzenie to miało charakter imprezy cyklicznej i odbywało się na terenie wielu miast ówczesnych Niemiec. W tym szacownym gronie znajdował się również gród nad Iną.
Sama patera, bezcenna jako upamiętnienie tamtego wydarzenia, posiada jako przedmiot wiele ciekawych i misternie wykonanych elementów, o których można się więcej dowiedzieć oglądając najnowszy odcinek serialu o skarbach Książnicy Stargardzkiej.

Losowe zdjęcia

festyn-na-ulicy-magicznej-2017-177 wystawa Jan Brzechwa w świecie Mandali (9) 2016-02-29-ts_-l1030690_0 20170618_111635

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019