Zapraszamy na nowelove czytanie

W tym roku już po raz ósmy odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. Para Prezydencka, tym razem zaproponowała do czytania  osiem polskich nowel.

Jak pisze Pan Prezydent RP Andrzej Duda, w wystosowanym z tej okazji liście otwartym:
 „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.”  

Dyrekcja i bibliotekarze Książnicy Stargardzkiej przygotowali niekonwencjonalne czytanie zadanych lektur.

Koniecznie trzeba być na tym wydarzeniu i nie ma znaczenia, czy przyłączycie się do nas Państwo u progu Książnicy przy ul. Mieszka I, gdzie będziemy czytać „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, czy dołączycie do nas w trakcie spaceru literackiego po Stargardzie, bo będziemy przy:

Fontannie w Parku Chrobrego czytać nowelkę Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,

Pomniku Papieża Jana Pawła II, gdzie wsłuchamy się w tekst „Katarynki” Bolesława Prusa,

Sklepie Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo przy ul. Wyszyńskiego, gdzie będziemy rozpamiętywać „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,

Banku PKO BP przy ul. Wyszyńskiego, gdzie przeczytamy „Dym” Marii Konopnickiej,

Centrum Handlowym „Rondo”, gdzie przypomnimy sobie Sachem”  Henryka Sienkiewicza,

Lodziarni „Dolce & Freddo” przy ul. Czarnieckiego, gdzie sięgniemy po utwór Sawa” z cyklu: Pamiątki Soplicy  Henryka Rzewuskiego,

Bramie Pyrzyckiej, gdzie skończymy literacki spacer lekturą „Orki” Władysława Reymonta.

Spotykamy się w sobotę, 7 września o godzinie 10:00 przy wejściu do Książnicy Stargardzkiej, a nasz wyjątkowy spacer z klasyką polskiej literatury potrwa do godziny 13:00.

Wypatrujcie nas na ulicach Stargardu, zrobiliśmy wszystko, żeby nie dało się nas przegapić. Przyjdźcie z rodziną, zaproście znajomych i sąsiadów, i koniecznie polubcie nasz profil na facebooku, tam informujemy o tym, co się u nas dzieje, a dzieje się wiele.

Losowe zdjęcia

dsc00041 festyn-na-ulicy-magicznej-2017-432 DSC01182 20170618_140833

Archiwa

biuletyn
Książnica Stargardzka - 2019