O Książnicy Stargardzkiej
O Książnicy Stargardzkiej
Początków stargardzkiej biblioteki należy upatrywać w organizacji miasta po zakończeniu II wojny światowej. Już w 1945 roku pojawiły się sygnały mówiące o potrzebie powstania biblioteki. Było to jednak trudne z powodu braku książek. Pierwsze biblioteki w naszym mieście powstawały w latach 1945–1948.
Z początkami bibliotekarstwa w Stargardzie związana jest postać Eugenii Bargiel, która przybyła do Stargardu w styczniu 1946 roku. Osoba ta posiadała już doświadczenie biblioteczne, wyniesione z biblioteki w koszarach 26. Pułku Ułanów w Baranowiczach (obecnie Białoruś), gdzie była kierownikiem.
Najprawdopodobniej już w pierwszej połowie 1946 roku Eugenia Bargiel założyła prywatną wypożyczalnie książek, która mieściła się przy ul. Armii Czerwonej 8 (obecnie Józefa Piłsudskiego). Wypożyczalnia funkcjonowała do końca 1947 roku.
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia Główna posiada w swojej ofercie literaturę piękną — polską i obcą oraz literaturę popularnonaukową. Znajdą też Państwo u Nas książki z dużą czcionką dla osób słabowidzących. Wypożyczalnia wydaje również kody do platformy IBUK LIBRA i organizuje spotkania autorskie. Do dyspozycji Czytelników jest dostępny bezpłatny kącik kawowy. Osoby odwiedzające Wypożyczalnię mogą zrelaksować się przy filiżance ulubionego napoju i spędzić miło czas. Jest to też okazja do rozmów i spotkań z innymi miłośnikami czytania.